The Adly Cat 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.00 HP (3,58 kW)) @ 6700 RPM and a top speed of 62.0 km/h (38,31 mph)
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Adly Cat 50 running smoothly. Popular maintenance parts comprise brake pads. Using quality components, your Cat 50 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Adly Cat 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 5.00 HP (3,58 kW)) @ 6700 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 62.0 km/h (38,31 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | 1750 mm (68,56 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |