The Suzuki Marauder 125 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.53 HP (8,36 kW)) @ 9000 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical consideration. The Suzuki Marauder 125 is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, offering consistent fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is key for keeping your Suzuki Marauder 125 in top condition. Frequently replaced components involve spark plugs. Through proper maintenance, your Marauder 125 can maintain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.53 HP (8,36 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 241.0 kg (528,64 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |