The Suzuki GSX 750 FS is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 106.00 HP (77,01 kW)) @ 10400 RPM, 73.60 Nm (7,46 kgf-m or 54,03 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Suzuki GSX 750 FS in top condition. Regular replacement items include fuel filters. With regular servicing, your GSX 750 FS can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 106.00 HP (77,01 kW)) @ 10400 RPM |
| Torque: | 73.60 Nm (7,46 kgf-m or 54,03 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 195.0 kg (427,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |