The Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 138.12 HP (100,30 kW)) @ 8500 RPM, 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 12500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical consideration. The Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler includes a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, delivering reliable range during your journeys.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler running smoothly. Essential service parts include spark plugs. With regular servicing, your Corsaro 1200 Scrambler can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) |
| Power: | 138.12 HP (100,30 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 12500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 199.6 kg (437,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |