The Moto Guzzi V11 Cafe Sport is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important factor. The Moto Guzzi V11 Cafe Sport comes with a 20.66 litres (5,43 gallons) fuel tank, ensuring consistent mileage on the road.
Proper upkeep is essential to maintain your Moto Guzzi V11 Cafe Sport operating reliably. Popular maintenance parts include spark plugs. By using genuine parts, your V11 Cafe Sport can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi V11 Cafe Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.66 litres (5,43 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |