The Kreidler RMC G 50 El Ninjo is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.00 HP (2.9 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important feature. The Kreidler RMC G 50 El Ninjo comes with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, offering good performance during your journeys.
Preventative care is important to keep your Kreidler RMC G 50 El Ninjo performing at its best. Frequently replaced components consist of spark plugs. With regular servicing, your RMC G 50 El Ninjo will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Kreidler RMC G 50 El Ninjo Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 110/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.00 HP (2.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 102.0 kg (223,78 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |