The Kawasaki ZX 9R Ninja is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 899.00 ccm (54,59 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 141.00 HP (102,39 kW)) @ 10500 RPM, 94.10 Nm (9,55 kgf-m or 69,05 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is essential to keep your Kawasaki ZX 9R Ninja in peak form. Popular maintenance parts consist of batteries. With the right parts, your ZX 9R Ninja will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54,59 cubic inches) |
| Power: | 141.00 HP (102,39 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 94.10 Nm (9,55 kgf-m or 69,05 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |