The Innoscooter Jagas12z is a stroke, Scooter bike with a Air cooled 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 1.07 HP (0.8 kW and a top speed of 40.0 km/h (24,78 mph)
Preventative care is essential to keep your Innoscooter Jagas12z performing at its best. Common service items include oil filters. By using genuine parts, your Jagas12z will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Innoscooter Jagas12z Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 and the Rear Tyre size is 3.00 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 1.07 HP (0.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 40.0 km/h (24,78 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |