The Honda ST 1100 Pan European ABS is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1084.00 ccm (65,82 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 7500 RPM, 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 220.0 km/h (136,02 mph)
Regular maintenance is crucial to keep your Honda ST 1100 Pan European ABS running smoothly. Regular replacement items consist of drive chains. Using quality components, your ST 1100 Pan European ABS will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1084.00 ccm (65,82 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 220.0 km/h (136,02 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 287.0 kg (629,54 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |