The Honda SH300i is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 279.10 ccm (16,94 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 26.82 HP (19,50 kW)) @ 8250 RPM, 26.00 Nm (2,69 kgf-m or 19,10 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key aspect. The Honda SH300i is equipped with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel management system, delivering efficient performance for your adventures.
Preventative care is crucial to maintain your Honda SH300i in top condition. Essential service parts involve drive chains. By using genuine parts, your SH300i will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda SH300i Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - (16 and the Rear Tyre size is 130/70 - (16 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 279.10 ccm (16,94 cubic inches) |
| Power: | 26.82 HP (19,50 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 26.00 Nm (2,69 kgf-m or 19,10 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 161.8 kg (354,92 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |