The Honda FTR is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.00 HP (13,83 kW)) @ 7000 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important aspect. The Honda FTR is equipped with a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, delivering efficient range during your journeys.
Routine service is crucial for keeping your Honda FTR in top condition. Popular maintenance parts comprise oil filters. Through proper maintenance, your FTR can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda FTR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 18 65P and the Rear Tyre size is 120/90 - 18 65P so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 19.00 HP (13,83 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |