The Honda CX 500 Deluxe is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 496.00 ccm (30,12 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential consideration. The Honda CX 500 Deluxe features a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and features a OHV fuel management system, giving excellent range for your adventures.
Proper upkeep is necessary to maintain your Honda CX 500 Deluxe operating reliably. Popular maintenance parts consist of oil filters. Through proper maintenance, your CX 500 Deluxe will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda CX 500 Deluxe Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 496.00 ccm (30,12 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1979 |
| Weight: | 205.0 kg (449,74 pounds) |
| Length: | 2185 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |