The Honda CBR 250 RR is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 14500 RPM, 2.40 Nm (0,20 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 11500 RPM and a top speed of 185.0 km/h (114,43 mph)
When riding, the tank size is a key consideration. The Honda CBR 250 RR is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, offering consistent range during your journeys.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Honda CBR 250 RR in peak form. Frequently replaced components involve brake pads. By using genuine parts, your CBR 250 RR can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda CBR 250 RR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 140/60 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 14500 RPM |
| Torque: | 2.40 Nm (0,20 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 185.0 km/h (114,43 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1994 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | 1975 mm (77,41 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual Piston Calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Single Piston Caliper |