The Honda CBR 125 R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 10000 RPM, 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important factor. The Honda CBR 125 R is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, giving good performance on the road.
Preventative care is essential to maintain your Honda CBR 125 R performing at its best. Popular maintenance parts consist of brake pads. By using genuine parts, your CBR 125 R can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Honda CBR 125 R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - ZR17 and the Rear Tyre size is 100/80 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |