The Honda C90 K3 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 89.00 ccm (5,40 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 9500 RPM, 0.67 Nm (0,10 kgf-m or 0,50 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For daily commuting, the gas tank is an essential aspect. The Honda C90 K3 is equipped with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank and features a OHC fuel management system, providing consistent performance on the road.
Routine service is key for keeping your Honda C90 K3 running smoothly. Essential service parts involve air filters. By using genuine parts, your C90 K3 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 89.00 ccm (5,40 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 0.67 Nm (0,10 kgf-m or 0,50 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 8.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 3 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1978 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). twin expanding shoe |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). twin expanding shoe |