The Ducati SS 900 Supersport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7500 RPM, 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential aspect. The Ducati SS 900 Supersport is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, ensuring excellent range on the road.
Preventative care is essential for ensuring your Ducati SS 900 Supersport running smoothly. Regular replacement items comprise batteries. With the right parts, your SS 900 Supersport will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati SS 900 Supersport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |