The Ducati 900 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7500 RPM, 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important consideration. The Ducati 900 Sport features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, providing good efficiency on the road.
Regular maintenance is key to maintain your Ducati 900 Sport operating reliably. Popular maintenance parts involve drive chains. By using genuine parts, your 900 Sport will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati 900 Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |