The BMW Rockster is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6750 RPM, 97.60 Nm (9,95 kgf-m or 71,64 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential consideration. The BMW Rockster includes a 20.50 litres (5,39 gallons) fuel tank, offering excellent performance on the road.
Scheduled maintenance is vital to keep your BMW Rockster running smoothly. Common service items comprise clutch plates. With the right parts, your Rockster can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 97.60 Nm (9,95 kgf-m or 71,64 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.50 litres (5,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 219.0 kg (480,39 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |